Jak stworzyć naprawdę dobry pomysł na fabułę książki

Cześć! Marzysz o tym, żeby napisać książkę? Świetnie trafiłeś/aś 😉 To bardzo dobre miejsce, aby zacząć. Znalezienie tego pomysłu na fabułę książki, który będzie Cię ekscytował, poruszał i sprawi ogromną frajdę podczas pisania, czasami nie jest proste. Od czego zacząć? Skąd będę wiedział/a, że jest dobry? W tym artykule znajdziesz odpowiedź nie tylko na pytanie, jak stworzyć pomysł na fabułę książki, ale również jak wybrać ten właściwy.

No to, zabieramy się do rzeczy! 🙂

Myśl jak pisarz

Być może uważasz, że znani pisarze po prostu mają mnóstwo pomysłów. Po zapoznaniu się z biografiami wielu z nich, można dojść do wniosku, że dzielą się oni raczej na dwa obozy – tych, do których nowe idee przychodzą niezwykle rzadko (nawet raz na kilka lat) oraz tych, których kreatywność stale pracuje na najwyższych obrotach. Co sprawia, że Ci drudzy mają setki pomysłów na fabuły książek? Niestety, odpowiedź prawdopodobnie Cię nie zaskoczy. Jak w większości dziedzin, kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiednie nastawienie.

Okej, jak je więc zbudować? Nauczyciele pisania zgodnie proponują, stałe pobudzanie swojego kreatywnego umysłu, czyli… myślenie jak pisarz o każdej porze, w każdej sytuacji. Pomoże Ci to w stworzeniu pomysłu na fabułę książki, jej rozwinięciu i niezwykle ułatwi cały proces napisania książki.

Warto, abyś zawsze miał/a przy sobie notatnik (świetnym ułatwieniem jest tutaj po prostu notowanie w telefonie). Zapisuj w nim wszystkie pomysły, które przyjdą Ci do głowy – fragmenty tekstu i dialogów; zasłyszane, ciekawe słowa i zwroty; opis obrazów, dźwięków czy smaków, które szczególnie Cię pobudzają. Dzięki takiemu podejściu wspierającemu kreatywne myślenie, wkrótce będziesz miał jeszcze więcej dobrych pomysłów na fabułę książki, które przyjdą do Ciebie spontanicznie, bez wysiłku.

Tak, wiem,  każdego dnia przyglądamy się wszystkiemu, co nas otacza. Ale, czy robisz to świadomie? Dobry pisarz to dobry obserwator.

 • Wybierz się do parku, restauracji lub centrum handlowego, i zacznij z zaciekawienie obserwować ludzi, ich reakcje, ekspresje, mowę ciała. Następnie skup się na otoczeniu, rytmie miasta lub natury.
 • Możesz również spróbować stworzyć „historie życia” konkretnych osób. Pomogą Ci w tym, takie pytania, jak: „Jak się tutaj znaleźli?”; „Co ich ekscytuje?”; „Czym się pasjonują?”; „Czego się boją?”; „Na jakim etapie swojego życia się znajdują?”; „Czego pragną?”, itd.

Sprawi to, że Twoje teksty prawdziwie ożyją. Bardzo możliwe również, że w trakcie takiej wycieczki, przyjdą do Ciebie zupełnie nowe pomysły na fabułę książki, konkretne sceny, a także bohaterów Twojej przyszłej powieści. 

Ale, ale – pamiętaj o zapisywaniu! 🙂 Naprawdę łatwo, aby ciekawa idea bezpowrotnie uleciała nam z głowy. Nie jestem wręcz w stanie zliczyć, jak wiele razy uciekł mi pomysł na fabułę książki, o którym śniłam albo rozmyślałam w tramwaju. Właśnie dlatego, wszystkie interesujące skrawki powinny, jak najszybciej znaleźć się w Twoim notatniku lub smartfonie.

…ale nie cytuj mnie, jeśli zostaniesz złapany 😉 No dobrze, tutaj potrzeba dwóch zdań wyjaśnienia. Absolutnie nie chodzi o to, aby naruszać czyjąś prywatność (również swoich bliskich). Skup się raczej na uważnym słuchaniu tego, co dociera do Ciebie każdego dnia. Słuchaj rozmów na przystankach, w tramwajach, w pociągu czy w sklepowej kolejce, skupiając się nie na ich treści, ale stylu wypowiedzi, użytych słowach, tempie mówienia, tonie. To jedna z największych lekcji dla początkującego pisarza. W szkołach uczy się nas wyłącznie poprawnej pisanej polszczyzny, w ten sposób poznasz prawdziwy język mówiony. Ulepszy to Twój warsztat pisarski, ale może być też świetnym źródłem inspiracji do stworzenia Twojego własnego pomysłu na fabułę książki.

jak zacząć pisać książkę

Pomysł na fabułę książki potrzebny na teraz?

Dobrze znam to uczucie! Chociaż udało mi się napisać już kilka powieści, ta presja, aby stworzyć nowy świetny pomysł na fabułę książki, nigdy całkowicie nie gaśnie. Jest szczególnie uciążliwa, jeśli tygodniami stale o tym myślimy, ekscytacja na napisanie nowej książki rośnie, a pomysły… nie przychodzą. Dlatego właśnie zebrałam dla Ciebie źródła inspiracji, z których korzystają znani i początkujący pisarze.

1. Zastanów się, co najbardziej kochasz w książkach, które czytasz.

Być może jest to konkretny klimat, styl pisarski, tempo fabuły. To dobry początek, aby zacząć tworzyć zarys własnej książki.

2. Odpowiedz sobie na pytanie: „Na czym się świetnie znam?”.

Opisanie epoki historycznej, konkretnej kultury lub hobby, którym się interesujesz, przyniesie Ci mnóstwo frajdy, a dodatkowo ograniczy research, który będziesz musiała/a wykonać w trakcie planowania fabuły lub pisania. Wystarczy, jeśli będzie to coś niewielkiego, jak przygotowywanie danej potrawy lub zainteresowanie konkretnym kanałem społecznościowym. Nie musisz być w tych dziedzinach ekspertem, aby wiedza, którą posiadasz, stała się dla Ciebie źródłem inspiracji.

3. Fotografie i muzyka.

Fantastycznie wprowadzają nas w dany nastrój i tworzą unikalny klimat. Pomysł na fabułę książki nie musi być z nimi ściśle związany (Ale może. W tym przypadku, powieść mogłaby opowiadać historię zespołu lub miejsca ze zdjęcia).

4. Forma powieści.

Ciekawią Cię książki przygodowe lub sensacyjne? A może, szczególnie porusza Cię tematyka psychologiczna? Czytasz mnóstwo fantastyki? Wystarczy, że odpalisz Wikipedię i zapoznasz się z typami i zakresami tematycznymi powieści. Kto wie, może Twój pomysł na fabułę książki, urodzi się właśnie z jej formy 🙂

5. Typ bohatera.

Czasem latami w naszej głowie żyje jakaś postać, która już dawno wypracowała swój głos, a może nawet opowiedziała Ci pewne historie. Pomysł na fabułę książki może również wynikać z charakteru Twojego bohatera lub jego przeżyć.

6. Motyw lub emocja.

Strata, żałoba, wdzięczność, radość, gniew, smutek – to niezwykle potężne motywy, wokół których możesz zbudować całą powieść.

7. Wydarzenie.

Chcesz, żeby Twoja książka zaczęła się w pierwszy dzień roku? Skończyła w Wielkanoc lub Walentynki? A może wyobrażasz już sobie ze szczegółami pewną szczególną imprezę, która stanie się częścią Twojej przyszłej książki?

8. Gotowa formuła.

Może Cię zaskoczyć, że istnieją pewne gotowe „przepisy” na fabułę powieści. Toczą się dyskusje na temat oryginalności a korzystania z takich gotowych pomysłów na fabułę książki. Ja potraktowałabym je jako pomocną dłoń, która pobudza inspirację. Ale nawet jeśli zdarzyłoby się, że dwie lub więcej osób napisałoby powieści oparte o ten sam zestaw zmiennych, jestem pewna, że byłyby one całkowicie innymi tekstami. Wybór pozostawiam Tobie.

Generatory, które zamieściłam poniżej losują dwa zdania zarysowujące fabułę, elementy, z których mogłaby składać się powieść, konflikt czy motyw. Korzystanie z nich jest bardzo intuicyjne, wymaga jednak znajomości języka angielskiego (lub kilkunastu minut ze słownikiem) 🙂

dobry pomysł na fabułę książki

Jak wybrać najlepszy pomysł na fabułę książki

Niestety na wczesnym etapie rozwijania pomysłu jest to trudne, co nie znaczy, że nie jest wykonalne. Jedną z podstawowych, a moim zdaniem nawet najważniejszych, kwestii, jest sprawdzenie podobieństwa do już wydanych powieści. Mówi się, że inspiracja jest najwyższą formą pochlebstwa. Jasne, jeśli to tylko inspiracja, a nie plagiat. Już na bardzo wczesnym etapie tworzenia swojego pomysłu na fabułę książki, zastanów się, jak wiele jej elementów jest oryginalnych, a ile z nich jest zapożyczonych. Ważne jest, aby porównywać swoją idee z innymi z tego samego gatunku.

Dla przykładu: romanse paranormalne (w Polsce częściej funkcjonują jednocześnie pod kategoriami: romans i fantasy) będę miały część wspólną w postaci nadnaturalnych istot (wampiry, wróżki, wilkołaki, itp.) i zjawisk paranormalnych (przemiany, moce, magia). Ich głównym motywem będzie romans pomiędzy dwojgiem lub więcej „ludzi”, zazwyczaj również wystąpi pewien rodzaj konfliktu dotyczący braku przynależności lub poczucia odmienności. Jeśli jednak Twój romans będzie rozgrywał się pomiędzy ludzką nastolatką, a uczeniem-wampirem, jej najlepszy przyjaciel okaże się wilkołakiem (jak większość jego bliskich przyjaciół), a dziewczyna ostatecznie urodzi wampiryczne dziecko i sama ulegnie przemianie… Możesz domyślić się, do czego zmierzam. Zbyt duże podobieństwo trąci plagiatem, a o to nie chce być posądzony żaden znany czy początkujący pisarz.  

Aby stwierdzić czy pomysł na fabułę książki, który stworzyłeś/aś, jest dobry, odpowiedz sobie szczerze, na ile osobiście Cię porusza. Jasne, niestety może okazać się, że fabuła książki, którą uznasz za fantastyczną, nie przypadnie do gustu czytelnikom i krytykom.

Mam na myśli jednak coś znacznie istotniejszego dla Ciebie, jako pisarza. Napisanie książki to długi i skomplikowany proces, który wymaga wiele zaangażowania, a co za tym idzie motywacji. Chwile zwątpienia przyjdą z całą pewnością, jeśli jednak Twój pomysł na fabułę książki, nie ekscytuje Cię w wystarczającym stopniu już teraz, bardzo prawdopodobne, że nie zdołasz jej napisać w całości. 

Spróbuj odrzucić początkową fascynację własnym pomysłem i udziel sobie szczerej odpowiedzi na pytania:

 • „Czy historia zawiera elementy, które mnie poruszają?”;
 • „Czy ekscytuje mnie perspektywa napisania tej książki?”;
 • „Czy wyobrażam sobie pracowanie nad tym pomysłem przez kolejny rok?”;
 • Aż w końcu: „Czy w moim pomyśle na fabułę książki są elementy, które mnie nudzą i de-motywują?”. Są? Czas się nimi zająć i uczynić tę książkę najlepszą, jaką może być.

Najważniejszym etapem, który pomoże Ci zadecydować czy Twój pomysł jest wystarczająco dobry, będzie faza rozwijania pomysłu i planowania fabuły – o tym etapie dowiesz się więcej z mojego artykułu „Jak szybko stworzyć fabułę książki?”. Gotów, iść dalej i przekształcić swój pomysł na fabułę książki w powieść, która będzie mogła znaleźć się na półkach księgarni? 


Powyższe inspiracje były dla Ciebie pomocne? Jesteś na decyzji, który pomysł wybrać lub już na etapie planowania swojej powieści? Koniecznie podziel się tym w komentarzu poniżej 🙂 


Mogą spodobać Ci się także:

Autor: Zapisana w życiu

Pisarz z pasji. Copywriter z zawodu.

4 thoughts

 1. Wydaje mi się, że korzystanie z różnego rodzaju generatorów i poradników to nie jest najlepszy pomysł, jeśli chce się napisać oryginalną książkę. Takie czerpanie z gotowych wzorców i porad moim zdaniem raczej zabija kreatywność niż wspomaga procesy twórcze. Myślę, że pomysł na fabułę albo się ma, albo się go nie ma – a wtedy bez sensu na siłę go szukać, żeby wrzucić na rynek kolejną podobną, niemówiącą niczego nowego opowieść.

  Polubienie

  1. Też nie jestem za tym, żeby traktować je jako pomysł na fabułę, ale już, co do pobudzania kreatywności, mam odwrotne doświadczenia 🙂 Kilkukrotnie na zajęciach z kreatywności stosowaliśmy je jako inspirację do napisania różnych historii i bardzo często zdarzało się, że odblokowywały ludzi.Wszystko zależy od osoby, ale jednak na własne oczy widziałam, jak pobudzały jakąś iskrę, która przyczyniła się do napisania bardzo ciekawych tekstów (zazwyczaj zupełnie nie związanych z tym „pomysłem startowym” lub powiązaną z nim bardzo luźno na zasadzie dalekich skojarzeń). Dlatego też umieściłam je mimo wszystko jako jeden z punktów. 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.