Jak napisać książkę krok po kroku. Wszystko, co musisz wiedzieć

Najtrudniej chyba wpaść na pomysł? A może zaplanować ciekawą akcję? Zdecydować się na gatunek? Zbudować świat? Stworzyć bohaterów, których pokochają czytelnicy? Ten artykuł jest o tym, jak napisać książkę krok po kroku.

Być może czujesz się zagubiony/a nadmiarem informacji. Nie masz pojęcia, od czego zacząć lub wprost przeciwnie – dokładnie wiesz, jakich informacji poszukujesz? Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś/eś się, jak napisać książkę, jesteś w odpowiednim miejscu. To przewodnik, jakiego szukałam, ale nigdy nie udało mi się znaleźć. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat pisania książek, które zebrałam na przestrzeni lat, przetestowałam podczas tworzenia kilku powieści i dziesiątek opowiadań. To przewodnik, który wciąż powstaje.

To, co? Napiszmy tę książkę – razem! 🙂 

jak szybko napisać książkę

Jak napisać książkę? Ogólne wskazówki

Najważniejszą kwestią, której nie mogę pominąć już na wstępie, jest przytłoczenie ogromem pracy w trakcie pisania książki. I tak, to normalne. Ponieważ pisanie po prostu jest trudne. Jest złożone. Wymaga ogromnej ilości czasu i zaangażowania.

I dlatego naprawdę warto zrobić wszystko, aby możliwie jak najbardziej, ten proces pisarski sobie ułatwić i umilić. Każdy z nas w końcu znajdzie swego rodzaju „ścieżki na skróty” czy wskazówki, które zmienią całkowicie sposób, w jaki patrzymy na daną część procesu. Mam nadzieję, że zbiór artykułów o tym, jak napisać książkę krok po kroku, ułatwi Ci pracę nad własną powieścią, jednak przede wszystkim sprawi również, że będzie chociaż nieco przyjemniejsza. 

Nawet najlepsze porady fantastycznych pisarzy nie sprawdzą się jednak, jeśli nie będą zgodne z Tobą, Twoim stylem pracy i podejściem do tworzenia. Mogą wręcz sprawić, że pisanie będzie przychodziło Ci ciężej, innymi słowy mówiąc, mogą sprawić, że Twój proces pisarski będzie trudniejszy niż mógłby być. Nie znaczy to, że powinniśmy zamykać się na wszystko, co nie jest dla nas naturalne lub co, powoduje w nas dyskomfort. Mam wprost odwrotne doświadczenia – zazwyczaj to najcenniejsze lekcje, które zmieniają całkowicie nasz sposób myślenia i dotychczasowe podejście. Dlatego zachęcam Cię:

Zaufaj samej/samemu sobie! 

Jeśli coś się nie sprawdza, w tym, jak piszesz książkę, spróbuj innych wersji. Jeśli dana rzecz wciąż nie działa, porzuć ją na rzecz wypróbowania czegoś nowego 🙂

O tym, jak napisać książkę – krok po kroku, można rozpisywać się przez setki godzin, ale najważniejszą wskazówką, jaką mogę Ci dać, już na samym początku tej drogi, jest testowanie i wybieranie tego, co odpowiada Tobie.

Ten zbiór artykułów nie jest zbiorem uniwersalnych prawd i zasad (ponieważ zwyczajnie nie istnieją takie, które mogłyby Ci bez marginesu błędu odpowiedzieć na pytanie, jak napisać książkę). Mam jednak nadzieję, że znajdziesz w nim remedium na zwątpienie, chwilowy brak motywacji, przytłoczenie lub inspirację, aby je pokonać. Wskaże Ci również ogólny kierunek, który warto obrać.

Ostatnia rzecz – nie bez powodu ten artykuł znalazłeś/aś pod tytułem: „Jak napisać książkę krok po kroku”. Wierzę, że skupianie się na małych krokach, czyli niewielkich częściach, to najlepsza i najszybsza droga, aby napisać książkę. Dzięki takiemu podejściu praca nad własną powieścią, ale też poradnikiem czy zbiorem opowiadań, będzie mniej przytłaczająca i wyda się nieco prostsza.

jak napisać książkę szybko

Ważne informacje

Z technicznego punktu widzenia, ten tekst pełni funkcję zbioru artykułów związanych z tym, jak napisać książkę krok po kroku. Z jednej strony, pojedynczy artykuł nie byłby w stanie zmieścić tak ogromnych objętości tekstu, jakie mogę zawrzeć w wielu mniejszych artykułach. Z drugiej strony, nawigacja takiego spisu jest dużo prostsza – wystarczy, że znajdziesz interesujący Cię temat i klikniesz w niego, a przejdziesz do strony z konkretnym artykułem w temacie, który dotyczy tego, jak napisać książkę.

Lista artykułów jest stale rozszerzana 🙂 Jeśli dany temat nie jest podkreślony, niestety nie udało mi się jeszcze napisać takiego artykułu (prowadzę ten blog od września 2018 roku).

Co możesz zrobić? Po pierwsze, niezwykle miło mi, że trafiłeś/aś tutaj tak wcześnie. Jeśli potrzebujesz informacji w danym temacie, który nie znalazł się jeszcze na tym blogu (a dotyczy szeroko pojętej tematyki tego, jak napisać książkę), poinformuj mnie o tym w komentarzu pod tym artykułem – zrobię wszystko, aby napisać na ten temat, jak najszybciej. Opcją drugą jest zainspirowanie się tą listą i poszukiwania na własną rękę (tutaj wkrótce znajdzie się lista YouTube’rów, blogerów i autorów, którymi inspiruję się osobiście lub których uważam za godnych polecenia).

jak zacząć pisać książkę

Zacznijmy… od początku

 1. O tym, jak wygląda pisanie powieści.
 2. Jak napisać książkę w Wordzie. Wszystko o formatowaniu tekstu.
 3. Czego potrzebujesz, żebyś napisać książkę.
 4. Czego absolutnie nie potrzebujesz, żeby napisać książkę.
 5. Powieść w miesiąc – czy to możliwe?

Od pomysłu do planu

 1. 55 pomysłów na książkę, które zainspirują Cię do napisania własnej.
 2. Jak stworzyć naprawdę dobry pomysł na fabułę książki.
 3. Od pomysłu do pierwszego zdania.
 4. Plusy i minusy planowania powieści.
 5. Wszystko o tworzeniu fabuły.
 6. Jak szybko stworzyć fabułę książki.
 7. Kto opowie moją historię? Narracja w powieści.
 8. Poznaj swoich bohaterów.
 9. O tworzeniu świata powieści.
 10. Z magią w tle, czyli świat powieści w fantastyce.
 11. Pisarski research, czyli gdzie znajdę to, czego szukam.
 12. Jak napisać dobre sceny?
 13. O tym, jak podzielić powieść na rozdziały i części.

O pisaniu książki w praktyce

 1. Czym jest pierwszy szkic powieści.
 2. 25 porad dla początkujących pisarzy.
 3. Poprawność językowa w pierwszym szkicu się nie liczy.
 4. Wciągający klimat i porywające tempo powieści.
 5. O złym pisarstwie, czyli czego unikać.
 6. O tym, jak polepszyć swój styl pisania.
 7. O zapisie dialogów – opowiedziała.
 8. Wszystko o pisaniu dobrych dialogów.
 9. Jak pisać, żeby wciągnąć czytelnika.

Pisarskie narzędzia

 1. Bullet journal dla pisarzy – o notowaniu postępów i wzbudzaniu motywacji.

Wsparcie po drodze

 1. O tym, co powstrzymuje Cię przed pisaniem.
 2. Jak pisać więcej w krótkim czasie. Technika Pomodoro i sprinty.
 3. Dlaczego brak weny twórczej to Twoja wina.
 4. Co zrobić, gdy masz pomysły, ale nie możesz nic napisać
 5. Jak pisać, gdy mi się nie chce? O motywacji dla pisarzy.
 6. Sposoby na utrzymanie wysokiej motywacji do pisania.
 7. Moja książka nadaje się na śmietnik. O pisarskich wątpliwościach.
 8. Najlepsze i najbardziej przydatne darmowe aplikacje dla pisarzy.

Mała dawka motywacji

 1. Jak dokończyć pisanie książki.
 2. Subiektywny zbiór: Dziesięć najlepszych cytatów o pisarzach.
 3. Najlepsze cytaty o pisaniu.
 4. 18 pomocnych cytatów o pisaniu książek.

Książki o pisaniu

 1. Najlepsza książka dla zablokowanego pisarza – recenzja „Drogi artysty” Julii Cameron.

Mam powieść – co dalej?

 1. Edycja pierwszego szkicu – duże kamienie.
 2. Korekta powieści – zrób to sam/a.
 3. Jak wymyślić tytuł dla książki?
 4. Samemu czy przez wydawnictwo? Czyli o tym, jak wydać książkę

Jak napisać książkę – FAQ:

1. Ile czasu zajmie mi napisanie książki?

Niektórym napisanie książki zajmie całe życie. Inni, wraz ze zebranym doświadczeniem będą w stanie wydawać kilka książek rocznie. Nie ma też prostej odpowiedzi na pytanie jak napisać książkę szybko (chociaż tutaj znajdziesz artykuł ze strategiami, które pozwolą Ci pisać szybciej w krótkim czasie).

Masz doświadczenie w pisaniu? To Twoje pierwsza książka czy kolejna? Ile stron przewidujesz, aby zawrzeć to, co chcesz, aby się w niej znalazło? Masz gotowy plan powieści?

Jak możesz się domyślić na tę kwestię, wpływ ma bardzo wiele czynników. Poniżej znajdziesz najprostszą (ale też niezbyt dokładną metodę), na to, aby określić czas, w jakim napiszesz książkę. Jest to tłumaczenie metody opisanej przez Sarrę Cannon i to do niej należą wszystkie prawa z nią związane oraz ogromna wdzięczność (całkowicie odmieniała sposób, w jaki myślę o pisaniu!).

 • Pierwszym krokiem będzie określenie, ile słów jesteś w stanie napisać w ciągu godziny. Najprościej będzie, jeśli kilkukrotnie podczas sesji pisania ustawisz budzik i „wyciągniesz” średnią ilość słów napisaną w trakcie jednej godziny. Na pewno wiesz, że ta liczba będzie wahać się w zależności od dnia – poziomu Twojego zmęczenia, emocjonalnego zaangażowania w tekst, poziomu jego trudności.

– Osobiście wolę tę liczbę zaniżyć, aby nie rozczarować się na koniec roku (w oparciu o te wyliczenia ustalam swoje pisarskie cele na każdy rok).

– Liczbę wyrazów łatwo sprawdzisz w programie Word, zaznaczając konkretną ilość tekstu (wynik pojawi się w lewym dolnym rogu ekranu). Lub w dostępnych dla każdego za darmo „Dokumentach Google” – po wybraniu w pasku „Narzędzia”, a następnie „Liczba słów” lub użyciu skrótu Ctr+Shift+c .

 • Drugi krok to określenie, ile czasu dziennie jesteś w stanie poświęcić na pisanie.
 • Trzeci krok to wyliczenie, przez ile dni w ciągu roku jesteś w stanie pisać. Weź pod uwagę wszystkie święta, dni odpoczynku, ustal pewien zakres dni, w które prawdopodobnie będziesz chory/a, a także tych, w które po prostu nie będziesz mieć ochoty pisać.

Tak, ten krok wymaga poświęcenia trochę czasu, ale jest kluczowy, aby odpowiedzieć sobie na pytanie jak napisać książkę szybko. Odpowiedzią zazwyczaj będzie – pisać dużo każdego dnia. Nie dla każdego jest to jednak wykonalne (dla mnie nie jest).

Dla przykładu, ja odrzuciłam wszystkie święta, ważne dla mnie rocznice i urodziny, a także… wszystkie poniedziałki. Określiłam liczbę dni, w które prawdopodobnie będę chora, a także 4 dni w miesiącu poza wszystkimi innymi wolnymi dniami, w trakcie których prawdopodobnie nie będę pisać z powodu zmęczenia lub zwyczajnego braku motywacji.

 • Podliczyłaś/eś wszystkie dni, w które nie będziesz pisać? Kolejny krok to odjęcie ich od 365 dni w roku.
 • Piąty krok to pomnożenie liczby słów, jakie jesteś w stanie napisać w trakcie godziny, przez czas w ciągu dnia, w trakcie którego planujesz pisać.
 • Szósty, ostatni krok to pomnożenie wyniku z kroku piątego przez liczbę dni, w jakie planujesz pisać.

Masz swoje wyliczenia? Zajrzyj do odpowiedzi na kolejne pytanie, a będziesz wiedział/a, ile tygodni/miesięcy/lat może zająć Ci napisanie pierwszej wersji (tzw. pierwszego szkicu) Twojej książki 🙂

brooke-lark-194254 (1)

2. Ile stron powinna mieć moja książka?

Nakreślając bardzo luźne granice jest to ok. 70 000-100 000 słów. Więcej w tym temacie napiszę w przyszłości.

3. Ile zajmie mi zaplanowanie mojej książki?

Najprawdziwszą odpowiedzią jest – tyle, ile będziesz chciał/a na to poświęcić. Więcej o tym napiszę w artykule „Plusy i minusy planowania powieści”.

4. Czy muszę pisać według szkicu powieści, po kolei?

W końcu ten artykuł jest zatytułowany „Jak napisać książkę krok po kroku”… Odpowiedź brzmi jednak – nie, to zależy od Ciebie.

Osobiście zauważyłam, że mam tendencję do wybierania w pierwszej kolejności scen, które najmocniej mnie ekscytują, a unikania tych, które będą trudniejsze do napisania. Właśnie dlatego, z niewielkimi odstępstwami, staram się pisać swoje powieści w kolejności od pierwszego do ostatniego rozdziału. Moje powieści pisane w ten sposób, mają lepsze tempo, a tworzenie ich sprawia mi więcej przyjemności 🙂

5. Czy mogę napisać książkę o…

Tak, możesz. Jeśli jesteś początkującym pisarzem, to, o czym będziesz pisał/a i jak napiszesz książkę, zależy tylko od Ciebie. Na późniejszym etapie Twojej kariery, wpływ na tematykę Twoich książek może mieć również wydawca (jeśli się na to zgodzisz).

Oddzielną sprawą jest to, czy znajdziesz czytelników, którzy będą chcieli Twoją książkę przeczytać…

6. Chcę napisać książkę, ale nie potrafię pisać.

Osobiście bardzo mocno wierzę w to, że pisania można nauczyć się dokładnie w taki sam sposób, jak umiejętności w każdej innej dziedzinie. Ogromny udział w ulepszaniu tego, jak piszesz, z pewnością będą miały trzy rzeczy:

 • Czytanie dobrze napisanej książek,
 • Rozwijanie swojej wiedzy o języku, stylu i budowaniu fabuły (w przypadku powieści i opowiadań),
 • Praktyka.

Jeśli nie masz pojęcia, od czego zacząć, proponuję Ci artykuł 25 porad dla początkujących pisarzy – to naprawdę dobry start 🙂

Nie mogę kliknąć w dany temat. Gdzie znajdę artykuł? 

Lista artykułów, którą widzisz powyżej, rozwija się wraz ze mną oraz tym blogiem. Prawdziwie wierzę w metodę działania krok po kroku i Ciebie również do niej zachęcam, szczególnie w podejściu do tematów związanych z tym, jak napisać książkę. Bardzo zależy mi na rozwijaniu bloga, jednak są obszary, które są dla mnie bardziej priorytetowe – w tym napisanie kolejnej powieści. Bądźmy dla siebie wyrozumiali 🙂

Jeśli bardzo zależy Ci na przeczytaniu na moim blogu o konkretnym obszarze związanym z tym, jak napisać książkę krok po kroku – jestem Ci ogromnie wdzięczna za Twoje zaufanie.

Koniecznie daj mi o tym znać! Zrobię wszystko, aby jak najszybciej go uzupełnić.


Jest coś, co powinnam dopisać do tej listy? O czym jeszcze chciałabyś, chciałbyś przeczytać? Podziel się w komentarzu poniżej 🙂

Autor: Zapisana w życiu

Pisarz z pasji. Copywriter z zawodu.

3 thoughts

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.