Jak pisać więcej w krótszym czasie i w końcu napisać własną książkę

Jedne z pytań, które słyszę najczęściej w temacie pisarstwa to „jak pisać więcej”, „co zrobić, żeby pisać szybciej”, aż w końcu: „jak szybko napisać książkę”. W tym artykule znajdziesz konkretne, życiowe metody, oparte o moje doświadczenie pisarskie oraz zawodowego copywritera, które pozwolą Ci pisać więcej w krótszym czasie. Według mnie są naprawdę nieocenione, jeśli planujesz napisać własną książkę, ale również jeśli szukasz wsparcia jako początkujący copywriter (więcej porad dla copywriterów znajdziesz tutaj).

1.Zastanów się, o czym będziesz pisał/a.

Banał? Wcale nie!

Na bardzo ogólnym poziomie masz to oczywiście za sobą, jeśli stworzyłaś/eś już plan swojej powieści lub otrzymałaś/eś wytyczne, co do tekstu, który przygotowujesz. Jednak to użyteczna porada również dla tych osób, które nie tworzą żadnego rodzaju konspektów i w pisarstwie stawiają na spontaniczność. W tej wskazówce chodzi o odpowiedzenie sobie na pytanie „o czym będę pisał/a” przez pierwsze zdania lub akapity, zanim usiądziemy do pisania. Nawet bardzo ogólny plan na to, co ma wydarzyć się w następnej scenie lub jaką myśl chcemy zawrzeć w kolejnych zdaniach – ma swego rodzaju moc powstrzymującą „blokadę pisarską”. Większość pisarzy i copywriterów przyznaje się do zmagania się od czasu do czasu z paraliżującą siłą pustej kartki papieru, warto więc zadbać o dobry start swoich pisarskich sesji, a zniwelujemy własną frustracje i zaoszczędzimy w ten sposób sporo czasu.

blokada pisarska jak pokonać

To porada zasłyszana od Jerry’ego Jenkinsa – autora ponad 150 książek (16 z nich znalazło się na liście bestselerów The New York Times’a). Kto jak kto, ale ten autor zdecydowanie zna tajniki pisarskiej produktywności 😉


2. Po prostu pisz (bez edytowania i korekty!).

Czas przeznaczony na pisanie to czas pisania, etap korekty i edycji następuje po nim.

To jedna z propozycji, która nie każdemu przypadnie do gustu. Nie bez powodu jednak całym sercem zachęcam do jej wypróbowania. Osobiście uważam, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod, dzięki którym napiszesz książkę szybciej, niż byłoby to możliwe w jakikolwiek inny sposób.

Najbardziej ekstremalnym podejściem jest absolutne skupienie na tworzeniu kolejnych zdań, w trakcie którego nie poprawiamy w tekście nawet literówek oraz błędów. Nieco mniej radykalną opcją jest zrezygnowanie z poprawek, gdy wymagają one dłuższego przemyślenia i zatrzymania się na tekście (np. większych błędów w fabule). To podejście, dzięki któremu jestem w stanie napisać książkę znacznie szybciej niż udawało mi się to kiedykolwiek wcześniej. Pozwalam sobie na poprawienie literówek czy oczywistych błędów, unikam jednak szukania synonimów, innych przymiotników czy udoskonalania konkretnych zdań. Dzięki tej metodzie z pewnością piszę książki znacznie szybciej i nie tracę motywację pod wpływem samokrytyki.

Co zrobić w zamian?

Wystarczy, że zaznaczysz odpowiedni fragment innym kolorem, zakreślisz lub dodasz komentarz. W ten sposób nie przegapisz ich podczas edytowania, jak również będziesz mógł/a kontynuować pisanie książki czy innej dłuższej formy, nie przenosząc skupienia na inne czynności.

Dlaczego to działa?

Ponieważ…

„Nie możesz dokonać edycji pustej kartki.”

– Jodi Picoult

Jest to również podejście, które bardzo skutecznie ucisza naszego wewnętrznego krytyka, ponieważ skupiając się wyłącznie na pisaniu, nie dajemy mu przestrzeni na ocenianie tekstu. A nadmiernie aktywny krytyk to jedna z największych blokad, która nie pozwala ludziom z sukcesem napisać książki.

jak napisać książkę

3. Wytycz swoje własne sesje intensywnej uwagi.

Ile czasu jesteś w stanie utrzymać maksymalne skupienie? Właśnie tyle powinna trwać Twoja pisarska sesja, tzw. „sprint”. Jest to czas poświęcony wyłącznie na pisanie, taki, w którym minimalizujemy wszystkie rozpraszacze i nie dajemy sobie przyzwolenia na nic innego poza pisaniem lub wpatrywaniem się w pustą stronę.

Może Cię zaskoczyć, że dla wielu znanych pisarzy taki czas pełnej koncentracji na pisaniu to „tylko” 15, 25 lub 30 minut.

Po tym czasie możesz zajrzeć na social media, porozciągać się, porozmawiać z kimś lub zająć się przygotowywaniem herbaty, researchem małych elementów, które wzbogacą Twój tekst czy znalezieniem synonimów konkretnych słów. Czyli tym, co zazwyczaj domaga się, żebyśmy przerwali pisania naszej książki.

programy dla pisarzy

Co może Ci w tym pomóc?

Na pewno warto skorzystać tutaj z czasomierza na komputerze lub telefonie, aby uniknąć rozproszenia w postaci regularnego spoglądania na zegarek. Możesz również poszukać stron Internetowych przeznaczonych do sprintów, na których znajdziesz wbudowany timer i inne opcje, jak np. licznik napisanych liter lub słów, jak również przydatne mogą być różne aplikacje i programy dla pisarzy (właśnie pracuję nad artykułem artykuł ze spisem najciekawszych z nich).

Warto jednak pamiętać, że celem takich sprintów jest przede wszystkim skupienie na pisaniu.

Dlaczego to działa?

Badania pokazują*, że multitasking (wykonywanie kilku czynności jednocześnie) obniża efektywność z jaką wykonujemy daną czynność, w odróżnieniu od krótkich okresów skupienia na jednym typie zadania (te z kolei minimalizują pracę, jaką musi wykonać nas umysł).

Pisarskie sprinty sprawiają, że możemy napisać więcej, ale również ograniczają zmęczenie organizmu. Długofalową zaletą takiego podejścia jest natomiast nauczenie naszego umysłu, że sesje pisarskie są czasem dużego skupienia wyłącznie na tym zadaniu, natomiast tuż po nich następują okresy odpoczynku i dystrakcji, która niweluje napięcie. Takie podejście sprawi, że nie tylko będziesz pisać więcej, ale również w przyszłości napiszesz swoje książki szybciej.

*Źródło: Omówienie badań przez American Psychological Association, 20 marca 2006

jak pisać szybciej

4. Spróbuj techniki Pomodoro.

Jeśli lubisz gotowe przepisy, według których warto działać, ten punkt jest zdecydowanie dla Ciebie. Pomodoro to bardziej ustrukturalizowana technika, która z sukcesem może uwzględniać wyżej opisane „sprinty”. Została stworzona przez Francesco Cirillo w latach 80-tych i do dziś funkcjonuje jako bardzo skuteczna metoda organizacji czasu i pracy.

  1. Zdecyduj, jakiego typu zadanie będziesz wykonywał/a.
  2. Ustaw czasomierz (w oryginalnej wersji to 25 minut).
  3. Pracuj w skupieniu nad zadaniem.
  4. Zakończ pracę nad zadaniem, gdy tylko zadzwoni budzik. Oznacz na kartce, jak wiele miałeś pomodor’ów (jak wiele razy powtórzyłaś/eś pracowanie 25 minut).
  5. Czas na krótką przerwę (w oryginalnej wersji to 3-5 minut).
  6. Powtórz cały proces 4 razy. Jeśli zakończysz zadanie, możesz przejść do kolejnego bez odnawiania czasu.
  7. Po 4 „pomodor’ach” (pracowałeś już 4 razy po 25 minut) czas na dłuższą przerwę (w oryginalnej wersji to 15–30 minut).
  8. Zacznij cały proces od samego początku.

Jest to metoda, którą Sarra Cannon (autorka kilku serii książek w gatunku „Young adult”, którą możecie znać również jako twórcę Youtube) wskazuje jako jedną z przyczyn, dla których udaje się jej pisać książki tak szybko.

Znasz siebie najlepiej

Jesteś najbardziej efektywna/y o poranku, popołudniu, po zmroku czy w nocy? Wolisz pracować i pisać przez 5 dni, odpoczywając w weekendy vs. pisać tylko w dni wolne? Jesteś w stanie napisać najwięcej ręcznie, na komputerze, a może za pośrednictwem zmiany głosu na tekst. Największą frajdę sprawiają Ci dialogi, opisy natury czy akcja? Aby pisać więcej i napisać szybciej książkę, warto skorzystać z każdej informacji, którą znasz na swój temat 🙂


Spodobał Ci się ten artykuł i chcesz więcej? Koniecznie zostaw komentarz i obserwuj ten blog, żeby otrzymać informację o każdym nowym wpisie ❤


Mogą spodobać Ci się także:

Autor: Zapisana w życiu

Pisarz z pasji. Copywriter z zawodu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.