55 pomysłów na książkę, które zainspirują Cię do napisania własnej

Chcesz napisać książkę, ale nie masz na nią pomysłu? Szukasz gotowego rozwiązania, które pobudzi Twoją wyobraźnię? Chcesz się zwyczajnie zainspirować do napisania swojej pierwszej powieści?

„Gotowy pomysł na książkę? To żart! Bądź oryginalny!”

Jeśli napotkałaś/eś na ten artykuł przypadkiem, prawdopodobnie planujesz napisać coś podobnego w komentarzu. Zanim to zrobisz, proszę, zapoznaj się z moją perspektywą. A jeśli masz zamiar odpuścić sobie cały artykuł, ale chcesz go skomentować, zapoznaj się wyłącznie z kilkoma akapitami poniżej.

Moim zdaniem poznanie tych gotowych pomysłów na książkę może okazać się najlepszą decyzją Twojego życia, ponieważ:

 • Gotowy pomysł na książkę nie przeczy idei kreatywnego pisania.
 • Nie ma nic złego w inspiracji, ale za wszelką cenę powinniśmy unikać odtwórstwa (ani to ciekawe, ani rozwijające).
 • Szczerze wierzę, że nie istnieją niepowtarzalne pomysły na książki, ale ich unikalna, autorska realizacja to klucz do pisarskiego sukcesu.
 • Zbiór tych pomysłów na książkę prawdopodobnie pobudzi Twoją wyobraźnię do działania i w efekcie stworzysz coś zupełnie innego.
 • Mam nadzieję, że sprawią one, że zaczniesz pisać. To najważniejszy krok, którego nigdy nie postawiła większość ludzi marzących o napisaniu książki.

Mówiąc wprost – uważam, że skorzystanie z gotowego pomysłu na książkę może zrodzić zarówno bardzo dobre, jak i złe dzieło. Jeśli potraktujesz je dosłownie, pójdziesz utartymi ścieżkami i oprzesz swoją powieść o banalne schematy, prawdopodobnie Twoja książka nigdy nie znajdzie się w sekcji bestsellerów ani nie uzyska pierwszej nagrody w literackim konkursie.

Jeśli skupisz się natomiast na interesującym, niebanalnym rozbudowaniu takiego pomysłu na książkę, motyw, z którego skorzystałeś/aś prawdopodobnie stanie się bez znaczenia. Tak, to dość kontrowersyjne podejście.

Uważam, że:

Siła każdej powieści tkwi w sposobie jej realizacji, czyli w zaskakujących momentach zwrotnych, żywych postaciach, dobrym tempie akcji, świetnych dialogach, zaskakującym zakończeniu i im podobnych.

Na pewno w przyszłości napiszę artykuł dotyczący wyłącznie elementów dobrej powieści, wówczas znajdziesz tutaj kierujący do niego link.

To, co? Mam nadzieję, że ten krótki wstęp będzie wystarczającym wyjaśnieniem dla każdego, kto mógł się spodziewać, że zachęcam tutaj do braku oryginalności, moja intencja jest bowiem wprost przeciwna 🙂

„Ale gotowe pomysły na książkę to pójście na łatwiznę!”

Pozwól, że posłużę się metaforą.

Do wydania dobrych owoców, wyobraźni potrzebuje mnóstwo nawozu.

To bez znaczenia, czy uznasz ten artykuł za sklep ogrodniczy czy pełen g*wna kompostownik – znajdziesz go tutaj ogromną ilość (dokładnie 55 pozycji z pomysłami na książkę, które dostarczą Ci inspiracji) 😉

Pytanie brzmi: Czy będziesz potrafił/a z niego skorzystać?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak stworzyć naprawdę dobry pomysł na fabułę książki, skąd czerpać inspirację i jak wybrać najlepszy pomysł na fabułę książki, na pewno spodoba Ci się ten artykuł 🙂

Pomysły na książkę fantasy

1. Na Ziemi pojawiają się nieznane istoty, które okazują się (w większości przypadków) bardzo przyjazne.

2. Przeklęci ludzie-wilkołaki uwalniają się ze swojej zwierzęcej formy tylko w jeden dzień w miesiącu – na dzień przed pełnią.

3. Przygody dziewczynki, która mieszka na pustyni na nieznanej planecie.

4. Ziemia umiera. Brakuje żywności, a każda prywatna hodowla jest zamykana przez rząd.

5. Ojciec dziedziczki w końcu przekazuje jej władze nad królestwem. Na tydzień przed koronacją (która jest pełna magicznych rytuałów) traci ona wszystkie swoje magiczne zdolności.

6. Kilkadziesiąt osób zostaje wysłanych na inną planetę, aby założyć nową cywilizację. To ich jedyna szansa na przetrwanie.

7. Dzieci przejmują zdolności swoich ulubionych superbohaterów.

8. Główny bohater potrafi kontrolować emocje każdej wybranej osoby. Chce przestać korzystać ze swojej zdolności. Pokusa jest jednak silna.

9. Zmiennokształtna żyje życiem kilku osób.

10. Po udanych próbach podróży w czasie, prezydent sprowadza najlepszych żołnierzy z różnych epok. Nie spodziewa się, że wywoła w ten sposób trzecią wojnę światową.

11. Magia jest powszechna na całym świecie. Główny bohater jednak nie przejawia żadnych specjalnych zdolności.

Pomysły na powieść przygodową

12. Para wybiera się na pierwsze wspólne wakacje. Na miejscu okazuje się, że nikt nie mówi w językach, które znają. Zostają okradzeni.

13. Chłopak w 18 urodziny postanawia zwiedzić całe Państwo na deskorolce.

14. Bogata biznesmen w dzień śmierci swojego męża oddaje całą fortunę i zaczyna od nowa w obcym mieście.

15. Historia z perspektywy zagadkowej, trzecioplanowej postaci.

16. Dziewczynka porzucona za dziecka w Indiach poszukuje swoich rodziców w Wielkiej Brytanii. Nie potrafi poradzić sobie z szokiem kulturowym.

17. Baletnica, aby zarobić na leki ojca, podejmuje się pracy na budowie.

18. Starszy mężczyzna wyjeżdża na samotne wakacje, aby na podstawie dzienników odtworzyć młodość swojej żony. Próbuje lepiej ją zrozumieć.

19. Z Ziemi znikają wszystkie wierzące osoby. Ateiści, którzy pozostali, przechodzą kryzys.

20. Niepełnosprawna dziewczyna i jej opiekun wyruszają w podróż stopem.

21. Partnerzy biznesowi są uwięzieni na wyspie przez wybuch wulkanu. Wyruszają na zwiedzanie jej najdalszych zakamarków.

Pomysły na romans

22. Mężczyzna zauważa, że potrawy z dzieciństwa jego żony, przywracają jej pamięć. Chce rozpowszechnić taką formę terapii.

23. Dziewczyna od lat wierzy, że jej ukochany jest jej omamem. Okazuje się jednak, że jest inaczej. Może to ona nie istnieje naprawdę?

24. Książe chcąc uwolnić się od królewskiego życia porzuca swój tytuł. Wyjeżdża za granicę i prowadzi zwyczajne życie. Do czasu, gdy zakochuje się w księżniczce.

25. Podróżnik zakochuje się w tubylcu, który nie zna jego języka i współczesnych technologii.

26. Szef ujawnia romans z pracownicą i publicznie się jej oświadcza. Ona jednak tego nie planowała.

27. Dziennikarka pisze artykuł o zawodowym graczu komputerowym.

28. Ona jest szefem gangu i nigdy tego nie ukrywała. Nie, żeby przez to ich związek był prostszy.

29. Główny bohater za wszelką cenę próbuje nienawidzić żonę z małżeństwa, które ustawili ich rodzice. Ona ma taki sam plan, pomimo rodzących się pomiędzy nimi uczuć.

30. Wie, że jej ojciec nie przestanie szukać brudów na jej przyszłą żonę. A ona jest tu nielegalnie.

31. On posiada własną hodowlę zwierząt z rodowodem. Ona jest aktywistką na rzecz zwierząt.

32. Właściciel budynku nie może skontaktować się z dziewczyną, która zalega z czynszem. Gdy przychodzi do niej osobiście, całkowicie zaskakuje go widok luksusowo urządzonego wnętrza.

33. Dziewczyna udaje ciążę, aby uwolnić się od trudnej relacji. Kłamstwo przypadkowo się rozprzestrzenia, a ona nie wie, jak powiedzieć o tym nowemu chłopakowi.

34. Są najlepszymi przyjaciółmi. Chociaż wyszli za siebie kilka miesięcy temu i bardzo starają się pokochać, wciąż pozostają tylko przyjaciółmi.

Pomysły na powieść kryminalną

35. Człowiek z ciężkim stresem pourazowym zaszył się na jachcie milionera, aby wrócić do kraju, w którym się urodził. Nie może sobie przypomnieć czy to on go zabił czy tylko widział morderstwo.

36. Na miejscach licznych zbrodni pozostają tylko buty. Zawsze tej samej marki.

37. Samozwańczy śledczy jest głucho-niemy. Fabuła skupia się na jego przemyśleniach i okazjonalnych notatkach, które są pozostawianymi dla niego wskazówkami.

38. Milioner z Alzheimerem oferuje ogromną nagrodę temu, komu uda się go odnaleźć. Śledczy w trakcie poszukiwań dowiaduje się, że jest on seryjnym zabójcą.

39. Kochanka płatnego zabójcy próbuje dowieść jego niewinności. Jego alibi to jednak inne morderstwo.

Pomysły na powieść psychologiczną

40. Sławny szef kuchni nieodwracalnie traci zdolność rozpoznawania smaków.

41. Główny bohater w niekontrolowany sposób wypowiada kłamstwa sabotując sam siebie. Chcąc to zmienić, umawia się do specjalisty. I nie może uwolnić się od konsekwencji kłamstwa, które wypowiedział w gabinecie.

42. Trzy doby podczas największego huraganu w historii.

43. Główna bohaterka jest uznawana za świetną nauczycielkę, do czasu, gdy na jaw wychodzi jej choroba psychiczna.

44. Miejscem całej powieści jest studio tatuażu i historie klientów.

45. Pozornie całkowicie różniący się bohaterowie opowiadają własne historie, które przeplatają się ze sobą. Akcja dzieje się w samolocie podczas wielogodzinnego lotu.

46. Narkoman postanawia rozpocząć produkcję, aby zarobić na terapię odwykową.

47. Malarka stale przeżywa swoje trudne dzieciństwo. Otacza się obrazami, które jej o nim przypominają.

Inne inspiracje, aby napisać książkę

48. Połącz dwie nietypowe pasje i zobacz, gdzie zaprowadzą Twojego bohatera.

49. Napisz o tym, co najbardziej boli Cię spośród wydarzeń na świecie.

50. Oprzyj swoją powieść o ulubioną piosenkę.

51. Niech Twoim bohaterem stanie się ktoś zupełnie różny od Ciebie.

52. Zacznij burzę mózgów od „Co jeśli…”. Kontynuuj drążenie tematu do czasu, gdy będziesz usatysfakcjonowany/a pomysłem na fabułę książki.

53. Stwórz krótki opis jednej ze swoich ulubionych książek. Zacznij zmieniać jej elementy, aż powstanie inna historia.

54. Zacznij od emocji, która chcesz, aby towarzyszyła czytelnikowi podczas lektury Twojej przyszłej powieści.

55. Skorzystaj z generatorów fabuły, które mieszając różne elementy tworzą ich losowe kombinacje. Kilka przykładowych generatorów znajdziesz w moim artykule „Jak stworzyć naprawdę dobry pomysł na fabułę książki”.


Mogą spodobać Ci się także:

Autor: Zapisana w życiu

Pisarz z pasji. Copywriter z zawodu.

5 thoughts

 1. Moja głowa jest pełna pomysłów, tylko czasu brakuje na ich przelanie chciałoby się powiedzieć na papier, póki co wszystko jest w wersji elektronicznej. Na razie 5 książek wydrukowałam w kilku egzemplarzach dla najbliższych.

  Polubienie

 2. Hej, fajna lista. Tak ją przeglądałam i spojrzałam na punkt 11 z fantasy. Przypomniała mi się wtedy Akademia Bohaterów, Izuku bez mocy w świecie w którym posiadanie mocy jest czymś normalnym.

  Polubienie

 3. Bardzo fajna lista 🙂 Mnie do napisania ksiazki zainspirowala para, ktora spotkalam podczas wycieczki do wytworni koniaku Martell w Cognac 🙂 Tak jeszcze dodam, ze wielu pisarzy uzywalo/uzywa do inspiracji kart tarota (chocby Steinbeck).

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.