Jak napisać książkę w Wordzie? (Całkowicie darmowym)

Wiesz, co potrafi odebrać całą radość z ukończenia swojej książki? Zorientowanie się, że przed Tobą całe godziny nużącej pracy nad poprawieniem jej od strony technicznej. I nie mam na myśli tutaj edycji, ale formatowanie tekstu. Linijka po linijce, często wręcz słowo po słowie. Tym bardziej, że to praca, której można było uniknąć.

Tutaj dowiesz się wszystkiego, co wiem, o tym jak napisać książkę w Wordzie. Krok po kroku opowiem Ci o sformatowaniu tekstu, który może trafić do wydawnictwa (na tym obszarze skupia się cały artykuł), umożliwi Ci przygotowanie e-booka, pozwoli stworzyć plik z copy dla zleceniodawcy i pozwoli uniknąć późniejszych technicznych poprawek. Ponad wszystko obiecuję, że będzie bardzo praktycznie.

Gotów? Gotowa? 😉

Microsoft Word vs. Dokumenty Google

Na początku warto zaznaczyć, że poniższy poradnik będzie dla Ciebie przydatny bez względu na to czy korzystasz ze standardowego Worda czy Worda w wersji online (Dokumentów Google). Możesz spotkać się jedynie z różnicami w umiejscowieniu pewnych funkcji.

Skąd wziąć Word za darmo i w pełni legalnie?

Microsoft Word (w wersjach z różnych lat) jest programem z większą ilością funkcji, ale, aby korzystać z niego legalnie musisz wykupić licencję.

Jeśli chcesz mieć pełen dostęp (bez limitu) do darmowego programu warto skorzystać z Dokumentów Google. Ma do nich darmowy dostęp każdy, kto posiada skrzynkę e-mailową Google („gmail”), która również jest całkowicie bezpłatna (i jest jedną z najlepszych dostępnych w Internecie). Aby w pełni korzystać z „Worda online” potrzebujesz dostępu do Internetu, jest jednak również możliwość pracowania w wersji offline.

Wszystkie screeny, które zobaczysz poniżej pochodzą właśnie z Dokumentów Google. W tym artykule będę naprzemiennie korzystać z oryginalnej nazwy oraz stosować nazwę „Word online”.

Korzystam z takiego nazewnictwa, aby inne osoby poszukujące darmowego Worda mogły natrafić na ten artykuł.

Krótki przewodnik, jak uruchomić darmowy Word online

Jeśli nigdy nie miałeś styczności z Dokumentami online, poniżej krok po kroku opiszę, jak je uruchomić. Jeśli znasz ten program, od razu przejdź do kolejnej części artykułu 🙂

1. Aby założyć darmowy email Google, wejdź tutaj: https://accounts.google.com/signup

2. Po założeniu konta i wejściu na skrzynkę w prawym górnym rogu znajdziesz ikonę 9 punktów, które tworzą kwadrat. Po kliknięciu w nią rozwiniesz listę innych dostępnych usług (screen poniżej). Wybierz „Dysk”. Możesz również wejść na niego bezpośrednio przez link: https://drive.google.com

3. „Dysk Google” -> zakładka „Mój dysk” (menu po lewej stronie) to miejsce, w którym domyślnie zostaną zapisane wszystkie Twoje Dokumenty Google.

4. Kliknij duży obrazek plusa, a następnie „Dokumenty Google”.

Tylko tyle 🙂 Teraz przejdziemy już do tego, jak napisać książkę w Wordzie online. Poniżej znajdziesz opis wszystkich ustawień, dzięki którym stworzysz tekst przygotowany idealnie dla wydawnictwa.

Jak napisać książkę w Wordzie

Jeszcze zanim zaczniemy pisać książkę, warto zadbać o ustawienie odpowiednich parametrów dla tworzonego tekstu. Nie decydujemy o nich samemu! Wydawnictwa przyjmują pewne normy, które warto poznać z góry.

1. Odpowiednie nazwanie pliku

Zanim przejdziemy do ustawień, zadbaj o odpowiednie nazwanie swojego pliku. W Dokumentach Google konieczne jest nadanie tytułu, aby można było zapisać dokument.

Osobiście polecam Ci bardzo prosty wzór.

 • Tytuł książki (jak najbardziej może być roboczy).
 • Data edycji.

Osobiście zapisuję zapasową wersję pliku na swoim dysku oraz w oddzielnym folderze minimum raz dziennie ( ale podczas intensywnych dni pisania – nawet kilkanaście razy dziennie).

Uwzględnianie w tytule daty, w której pracujesz nad tekstem, to moim zdaniem jedna z najlepszych porad odnośnie tego, jak napisać książkę w Wordzie. W ten sposób bez problemu odnajdziesz inne wersje plików i unikniesz przypadkowego zastąpienia nowszej wersji starszą. Tego typu „archiwum” będzie pomocne również wtedy, gdy zdecydujesz się powrócić do poprzedniej wersji sceny lub rozdziału.

2. Formatowanie tekstu

 • Zacznijmy od ustawienia czcionki Times New Roman (czasami przyjmuje się również inne czcionki, ta jednak jest najbardziej popularna).
 • Wielkość czcionki: 12 punktów.
 • Następnie – tekst justowany (tekst wypełnia pełną dostępną szerokość), ewentualnie „wyrównany do lewej”).
 • Interlinia 1,5 wiersza (to odstęp pomiędzy linijkami tekstu).
 • Kolejnym elementem będzie ustawienie wcięcia w pierwszym wierszu każdego akapitu. W tym celu wybierz na pasku narzędzi „Formatuj” -> „Wyrównanie i wcięcia” -> „Opcje wcięć”

Tutaj wystarczy, że pod nagłówkiem „Wcięcia specjalne” klikniesz „Pierwszy wiersz” oraz potwierdzisz zmiany przyciskiem „Zastosuj”.

3. Zapisz ustawienia jako „Styl tekstu”

Dzięki temu nie będziesz musiał/a ponownie ustawiać wszystkiego w przyszłości 🙂

 • Aby to zrobić wybierz „Formatuj” -> „Style akapitu” -> „Zwykły tekst” -> „Zaktualizuj styl „Zwykły tekst”, aby dostosować”.

4. Tytuł utworu oraz tytuły rozdziałów

 • Tytuł powieści/ opowiadania/ poradnika najlepiej wyśrodkować (wyrównanie centralne) i ustawić wielkość 14 punktów.
 • Podobnie z tytułami rozdziałów lub ich oznaczeniami („Rozdział 1”, „Rozdział 2”).

Często wydawnictwa nie wskazują tutaj żadnych konkretnych specyfikacji (warto to sprawdzić przed wysłaniem swojej powieści do konkretnego wydawnictwa!) – wówczas najlepiej postawić na prostotę.

 • Nie zapomnij zapisać formatowania jako stylu tekstu 🙂 „Formatuj” -> „Style akapitu” -> „Zaktualizuj styl „Tytuł”/ „Podtytuł”, aby dostosować”.

5. Zapis dialogów

Jeśli nigdy wcześniej nie poszukiwałeś/aś informacji na ten temat, polecam Ci zrobić to przed rozpoczęciem pisania powieści. Wkrótce przygotuję na ten temat artykuł. Uzupełni on Twoją wiedzę w temacie tego, jak napisać książkę w Wordzie tak, aby była ona przygotowana jak najlepiej pod potrzeby wydawnictwa.

 • Polecam Ci tutaj ustawić automatyczny nadpis docelowego „myślnika”, który pojawia się po wciśnięciu minusa na klawiaturze „-„, na tak zwaną półpauzę, która jest pisarskim znakiem rozpoczynającym dialogi ” –”. Znacznie uprości to Twoje zmagania z tym, jak napisać książkę w Wordzie 🙂
 • Aby ustawić półpauzę wybierz „Narzędzia” -> „Ustawienia”, a następnie ręcznie dodaj znak „minus” ( – ) oraz wklej „półpauzę” ( – ). Możesz skopiować ją z tego tekstu. Nie zapomnij zatwierdzić zmiany.

6. Numeracja stron

Jeśli chcesz wstawić numerację stron, zrobisz to w bardzo łatwy sposób, wybierając na pasku narzędzi „Wstaw”->”Numery Stron”-> a następnie klikając w kafelek na którym numeracja znajduje się w prawym dolnym rogu każdej strony.

Najczęściej popełniane błędy tych, którzy napisali książkę w Wordzie

1. Na pierwszym miejscu musi znaleźć się zbyt małe zaangażowanie w sprawdzenie tekstu przed wysłaniem do wydawnictwa.

Warto tutaj powiedzieć bolesną prawdę – nawet najlepsza fabuła nie obroni się, jeśli tekst będzie zawierał dużą ilość podstawowych błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, gramatycznych, stylistycznych i leksykalnych. Dlaczego? Ponieważ zostanie z góry odrzucony, bez dalszego zapoznawania się z jego zawartością. Jeśli miałbyś/miałabyś wyciągnąć jedną informację z tego artykułu o tym, jak napisać książkę w Wordzie, niech będzie to – gruntowne sprawdzenie tekstu.

2. Ręczne odstępy, czyli podwójne (i więcej) spacje.

Jednym z najważniejszych założeń artykułu, o tym, jak napisać książkę w Wordzie, jest, upewnienie się, że całe formatowanie zostanie zrobione automatycznie. Wszystkie ustawienia, jakie opisałam powyżej, sprawią, że tekst będzie wyglądał dokładnie tak, jak powinien.

3. Ręczne dzielenie słów oraz przenoszenie „sierotek”.

Nie jest możliwe zrobienie tego przed ostatecznym łamaniem tekstu, inaczej mówiąc – nie jest to Twoim zadaniem jako pisarza, chyba, że chcesz znacznie utrudnić pracę osób, które będą się tym zajmować po otrzymaniu Twoje ostatecznego tekstu…

4. Błędny zapis znaków interpunkcyjnych (kropka, przecinek, wykrzyknik, pytajnik, średnik, dwukropek) oraz zapis tekstu w nawiasach.

Muszą one przylegać do wyrazów, po których następują i być oddzielone spacją od wyrazu, który następuje po nich.

Do dzieła!

Już wiesz wszystko o tym, jak napisać książkę w Wordzie, ze strony technicznej. Jeśli poszukujesz porad na temat tworzenia fabuły, długości powieści, pomysłów na książkę i znacznie więcej – serdecznie polecam Ci mój zbiór artykułów „Jak napisać książkę krok po kroku. Wszystko, co musisz wiedzieć”.

Trzymam za Ciebie kciuki! Powodzenia! ❤


Mogą spodobać Ci się także:

Autor: Zapisana w życiu

Pisarz z pasji. Copywriter z zawodu.

5 thoughts

 1. Skoro było to napisane rok temu to pewnie nikt mi nie odpowie, ale zawsze jak ktoś otwiera książkę i jest na dosłownie pierwszej stronie tytuł na środku a potem ewentualnie dedykacja. Więc czy to też mam napisać na pierwszej stronie, a potem przejść do kolejnej i pisać numer 1 (rozdział) i potem tekst?

  Polubienie

  1. Odpowie! 🙂 Jeśli chcesz zacząć swoją książkę od dedykacji to możesz ją tutaj napisać – może posłuży Ci też jako motywacja do pisania książki (?). Zazwyczaj jednak takie szczegóły ustala się z wydawnictwem już przy składzie książki i raczej nie zamieszcza ich w tej „pierwszej wersji” – rozsyłanej do wydawnictwo 🙂

   Polubienie

 2. Dzień dobry,
  Ja właśnie zastanawiałam się, czy jeśli piszę w Wordzie to mogę użyć go (a zwłaszcza jego fontów, np. roman itd.) do niej (jako produktu, który się sprzedaje). A jeśli tak to czy wtedy może być to każda legalna wersja (/z licencją), czy muszę mieć jakąś konkretną, by nie mieć kłopotów. Ponieważ do tej pory widziałam tylko wersje rodzinną do domu lub firmową.
  Byłabym wdzięczna gdyby ktoś znał odpowiedź :). Bo zaczynam się już tym stresować, a powinnam skupić się raczej na tworzeniu.
  Pozdrawiam,

  Polubienie

  1. Jeśli sprzedajesz książkę to znaczy, że na niej zarabiasz Czyli jest to praca komercyjna. Do tego musisz mieć właściwą licencję MS Office. Odpadają licencje typu Personal czy Home&Student. Jeśli bardzo chcesz pisać w Wrodzie to masz jeszcze jedną możliwość. Załóż konto na stronie office.com- to odpowiednik Gmaila, ale od Microsoftu (producenta Worda). Dostaniesz darmowego maila w domenie office.com oraz dostęp do „przeglądarkowej” wersji Worda, Excela i innych programów z pakietu MS Office. Uważam, że jest to bardzo dobra alternatywa na Dokumentów Google.

   Polubienie

  2. Haniu, przepraszam, że przeoczyłam Twój komentarz. Zgadzam się w pełni z odpowiedzią osoby poniżej – potrzebujesz właściwej licencji MS Oddice lub możesz pisać w przeglądarkowej wersji Worda poprzez konto Google 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.