Jak dokończyć pisanie książki – o wysokiej motywacji do pisania

Powiedzmy to wprost – napisanie książki to długi i wyczerpujący proces, który wymaga wiele samodyscypliny. Niełatwo utrzymać motywację do pisania na odpowiednio wysokim poziomie, gdy przychodzą chwile zwątpienia lub gdy odkrywamy duże problemy z fabułą. Obniżenie zapału, jaki towarzyszył nam na początku tworzenia historii, jest do przewidzenia i jest całkowicie normalne. Jak więc nie tylko zacząć, ale i dokończyć pisanie książki?

Planowanie sesji pisarskich i sprinty

Moim zdaniem organizowanie i rezerwowanie czasu, aby pisać, to podstawowe narzędzia, które zwiększają szansę na odniesienie pisarskiego sukcesu. Jednak, jeśli zadajesz sobie pytanie: „jak dokończyć pisanie książki” prawdopodobnie już to wiesz lub pisanie dawno stało się Twoim nawykiem. Warto jednak to powiedzieć, ponieważ nasze otoczenie nie zawsze traktuje pisarstwo „poważnie”. Regularne rezerwowanie odpowiedniej ilości czasu, pozbycie się rozpraszaczy i uwolnienie swojego umysłu od innych obowiązków na czas pisania, jest naprawdę istotne, aby być w stanie stworzyć duże ilości tekstu, a następnie je zredagować, poprawić, poddać korekcie.

Kolejnym, w mojej opinii, kluczowym narzędziem, są pisarskie sprinty. To niewielkie przedziały czasowe, które poświęcamy na napisanie jak największej ilości tekstu (bez poprawiania i redagowania). Szczerze polecam Ci notowanie swoich wyników po takich sesjach – pozwoli Ci to znaleźć najbardziej twórcze pory dnia oraz warunki najlepiej sprzyjające pisaniu. Taka wizualna forma w inny sposób działa również na mózg, skłaniając do docenienia swoich osiągnięć. Tabele sprintów oraz inne formy zaznaczania postępu, proponuję Ci np. w dzienniku typu Bullet Journal – opisałam je dokładnie w tym artykule, znajdziesz w nim również zdjęcia z mojego osobistego notatnika.

Nagradzanie się to bzdura?

Wielu z nas zmaga się z tym poczuciem, że powinno po prostu być w stanie tworzyć. „Jeśli chcę zostać pisarzem muszę to robić bez wysiłku”, a „jeśli sprawia mi to problemy, może nie powinnam nim zostać”. Szczerze mówiąc, chociaż nie przepadam za tego typu uogólnieniami, mam poczucie, że niechęć do doceniania samych siebie jest częścią polskiej mentalności. W dzieciństwie, począwszy od naszych opiekunów, przez nauczycieli jesteśmy raczej karani za „niedopełnienie obowiązków”, niż nagradzani za nasze wysiłki. I często takie podejście towarzyszy nam w dorosłym życiu. I nie pomaga w tworzeniu.

Czy uznaję to za coś łatwego i naturalnego? Skądże! Od kilku lat uczę się jednak doceniać swoje wysiłki, być wdzięczną, nagradzać siebie. I szczerze polecam Ci to samo, jeśli zmagasz się z tym, jak dokończyć pisanie książki.

Hej, patrząc na to w logiczny sposób, co jest złego w powiedzeniu sobie „wykonałeś lub wykonałaś świetną robotę”? Czy naprawdę po tylu latach obniżania naszego poczucia własnej wartości i wywierania presji, przybicie sobie piątki nas „rozpieści”?

Szczególnie, gdy pisanie w pewnych okresach staje się dla nas trudniejsze, nagrodźmy się za to. Być może masz już wyznaczony jakiś sposób docenienia siebie po ukończeniu powieści, jednak trudność sprawia Ci napisanie chociażby stu słów. Czy ta nagroda jest motywująca, gdy wydaje się nie do osiągnięcia? Polecam Ci zweryfikowanie swojego systemu nagród lub jego stworzenie. Może będzie to nagrodzenie się czymś wyjątkowo przyjemnym po napisaniu tego rozdziału, z którym się tak zmagasz? A może niewielki upominek, gdy uda Ci się przełamać blokadę i napisać jedną stronę tekstu? Pamiętaj, że nie muszą wymagać one szczególnych nakładów finansowych, ale powinny być atrakcyjne. I nie bój się, dodać dodatkowej nagrody, gdy doświadczasz wyjątkowo trudnej blokady.

Zafascynuj się na nowo

Czasami, aby pobudzić w nas iskrę inspiracji potrzeba po prostu pewnego odświeżenia. Polecam Ci sięgnięcie np. po wyzwania pisarskie. Czasem polegają one na stworzeniu sceny opartej o jakiś motyw, czasem o emocje lub wprowadzenie konkretnej przeszkody. Nawet jeśli taki tekst nie stanie się częścią Twojej finalnej powieści, podejmij rzuconą rękawice i zacznij tworzyć. Z jednej strony zmniejsza to presję wynikającą z potrzeby utrzymania spójności z poprzednimi rozdziałami, z drugiej wprowadza elementy, o którym moglibyśmy nigdy nie pomyśleć, aż w końcu skłania nas, aby pisać dla przyjemności i frajdy z tworzenia, czyli pobudza to, co prawdopodobnie w pewnym stopniu utraciliśmy po drodze, jeśli zmagamy się z odpowiedzią na pytanie „jak dokończyć pisanie książki”. W tym miejscu nie życzę Ci odkrywczego, porywającego językowo tekstu, ale pobudzenia w sobie wewnętrznego dziecka, które jako pierwsze pozwoliło Ci na kreatywną ekspresję 🙂

Być może pisarskie wyzwania Cię nie przekonują i wydają Ci się zbyt mało naturalne, oderwane od świata powieści i bohaterów… Warto więc przyjrzeć się bliżej właśnie tym elementom. Zaletą takiego podejścia jest jeszcze lepsze poznanie np. bohaterów naszej książki, co pozwoli opisać ich w jeszcze lepszy, bardziej naturalny i przekonywujący sposób. Zabierz ich na wycieczkę w nietypowe miejsce i zaobserwuj, jak się zachowają, umieść pośrodku burzliwej dyskusji i poznaj lepiej poglądy na dane tematy, a może popuść wodzę fantazji o tym, co robią w czasie prywatnym po obowiązkach poważnego detektywa, po uratowaniu świata od zagłady czy w trakcie trzydziestej rocznicy małżeństwa. Możesz ubrać to w formę krótkiego opowiadania lub stworzyć jedynie fragment tekstu, który pozwoli Ci poznać ich lepiej.

Być może zastanawiasz się, jak pomoże Ci to dokończyć pisanie książki? Przede wszystkim skłoni Cię do samego pisania, przybliży do bohaterów, pozwoli uczynić ich bardziej ludzkimi i prawdziwymi, a więc pomoże Ci również w większy stopniu dbać o ich losy, a może uśmiechnąć się podczas tworzenia kolejnej sceny z poważnym detektywem, który w prywatnym czasie szydełkuje (to go niezwykle uspokaja!).

Przestań pisać i…

Dobrze wiesz, że aby dokończyć pisanie książki musisz faktycznie skupić się na pisaniu, jednak ta myśl wcale nie pomaga przełamać blokadę? Gwarantuję Ci, że nie jesteś odosobnionym przypadkiem, a raczej na pewnym etapie życia zmaga się z tym niemal każdy pisarz. Kto powiedział jednak, że nie możemy rozwinąć swojej powieści w inny sposób, niż poprzez pisanie? Poniżej przedstawię Ci kilka inspiracji, jednak jestem pewna, że znajdziesz również inne, ciekawe sposoby na zwiększenie swojego zaangażowania w opisywaną historię i losy bohaterów!

Pierwszą propozycją jest stworzenie moodboardu lub moodboardów. Jest to nic innego jak wizualne przedstawienie koncepcji, zazwyczaj w formie kolażu jednak wielu autorów korzysta również, np. z oddzielnych tablic na Pintereście. Wyszukaj zdjęcia, cytaty, kolory i inne elementy związane ze światem Twojej powieści, konkretnym bohaterem, sytuacją lub momentem historii, w którym utknąłeś. W łatwy sposób stworzyć z nich kolaż, np. za pomocą darmowego narzędzia „Canva”, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wykonał lub wykonała taki kolaż w formie papierowej lub nawet, aby opierał się on o Twoje szkice, a nie wyszukane grafiki.

Poniżej znajdziesz podstawowy przykład moodboardu dla jednego z miejsc wydarzeń w mojej powieści. Osobiście skupiam się na inspirujących zdjęciach, jednak do wielu autorów mocniej przemawiają inne elementy, np. cytaty – odkryj, co inspiruje Ciebie i przejdź do tworzenia. Jeśli zmagasz się z tym, jak dokończyć pisanie książki, a dotąd nigdy nie próbowałeś/aś tej metody, polecam przemóc się i przekonać się osobiście czy będzie trafna dla Ciebie.

Moodboard powieści

Pomysłem, który oddziałowuje na inne zmysły są playlisty złożone z piosenek, które określają klimat powieści, są składanką, która mogłaby być prywatnym zbiorem ulubionych utworów Twojego bohatera lub świetnie przedstawiają klimat danej sceny. Dobrze wiemy, że trafny utwór może wprowadzić nas w melancholijny stan lub zjeżyć włoski na skórze – warto wykorzystać to do wciągnięcia samego siebie w klimat tworzonej historii.

Inną, z pewnością ciekawą propozycją, która może przybliżyć Cię do tego, jak dokończyć pisanie książki, jest stworzenie mapy świata lub miasta w Twojej powieści. Niestety osobiście nie znalazłam Internetowego, darmowego narzędzia, które by to umożliwiało. Pozostaje więc kartka i przybory do pisania? A może znasz taki program? Jeśli tak, koniecznie podziel się z nami jego tytułem w komentarzu!

Ostatnia z moich propozycji skupia się na bohaterze lub bohaterach Twojej powieści. Proponuję Ci stworzenie ich jako postaci w grze komputerowej – obecnie wiele tytułów, szczególnie wśród symulatorów i RPG oferuje bardzo rozbudowany moduł tworzenia postaci, który umożliwia modyfikację ich wyglądu, jak również dodanie cech charakteru, usposobienia, a czasami również preferencji, zwyczajów, stylów walki, itp. To bardzo ciekawe rozwiązanie, jeśli masz problem z wyobrażeniem sobie któregoś bohatera lub zwyczajnie chciałbyś lub chciałabyś zobaczyć ją w formie wizualnej, poza stronami Twojej powieści.

Mam nadzieję, że powyższe pomysły pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie, jak dokończyć pisanie książki, zwiększą Twoją motywację i na nowo zafascynują własną powieścią. Potraktuj je wyłącznie jako inspirację i poszukuj. A przede wszystkim, postaraj się odrzucić presję, pobudzić swoją twórczą stronę i powrócić do powodów, które na pierwszym miejscu skłoniły Cię do rozpoczęcia pisania. Mam nadzieję, że wkrótce dokończyć pisanie książki i sprawi Ci to ogrom radości. Powodzenia!


Mogą spodobać Ci się także:


Autor: Zapisana w życiu

Pisarz z pasji. Copywriter z zawodu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.