Najlepsze cytaty o pisaniu

Zastanawiasz się, co pisarze mają do powiedzenie o procesie pisania? Szukasz inspiracji albo praktycznych wskazówek? Zapraszam do poznania mojego subiektywnego zbioru najlepszych cytatów o pisaniu.

Bez wątpienia w Googlach znajdziesz dziesiątki cytatów o pisaniu, jednak nie oszukujmy się, zazwyczaj nie przekazują one wiele mądrości, a często wręcz powielają popularne mity. W tym artykule postanowiłam zebrać takie cytaty o pisaniu, które moim zdaniem nie tylko inspirują, ale również niosą praktyczną wartość. Nie kierowałam się w nim popularnością pisarza, który dane słowa wypowiedział, ale przekazem, jaki niosą. Zapraszam Cię nie tylko do ich przeczytania, ale polecam zatrzymanie się na każdym z nich chociaż przez minutę. Wiem, jak bardzo, my pisarze kochamy piękne słowa, jednak gdy nie wnoszą do naszego życia wartości, ulecą z naszej pamięci bardzo szybko, a czas, jaki poświęciliśmy stanie się czasem straconym.

Cytaty o pisaniu – porady od twórców

Kiedy siadam, żeby napisać książkę, nie mówię sobie: „Mam zamiar stworzyć dzieło sztuki.” Zaczynam pisać, ponieważ jest jakieś kłamstwo, które chcę ujawnić, jakiś fakt, do którego chcę przyciągnąć uwagę, a moim początkowym celem jest zostać wysłuchanym.

George Orwell

Zamknij drzwi. Pisz bez nikogo patrzącego Ci przez ramię. Nie próbuj dociec, co inni chcą od Ciebie usłyszeć; dojdź do tego, co masz do powiedzenia. To jedna i jedyna rzecz, jaką masz do zaoferowania.

Barbara Kingsolver

Najpierw dowiedz się, czego chce Twój bohater, a potem po prostu podążaj za nim!

Ray Bradbury

Znajdź temat, na którym Ci zależy i który w głębi serca czujesz, że powinien interesować innych. To prawdziwa troska, a nie gry językowe, będą najbardziej fascynującym i uwodzicielskim elementem Twojego stylu.

Stephen King

O wszystkim w życiu można pisać, jeśli masz odwagę, by to zrobić, i wyobraźnię, by improwizować. Najgorszym wrogiem kreatywności jest zwątpienie w siebie.

Silvia Plath

Napisałbym książkę lub opowiadanie co najmniej trzy razy – raz, aby je zrozumieć, drugi raz, aby ją poprawić, a trzeci, aby zmusić się do powiedzenia tego, co musi jeszcze zostać powiedziane.

Ujmę to w ten sposób: pierwsze szkice są po to, aby dowiedzieć się, co czyjaś wyobraźnia chce, aby powiedział. Rewizja pozwala, dzięki tej wiedzy poszerzyć i ulepszyć pomysł. Rewizja powieści jest jedną z najwspanialszych przyjemności w pisaniu.

Bernard Malamud

Sekret bycia pisarzem

Na czym polega bycie pisarzem? Co odróżnia ich od innych? Te cytaty o pisaniu dotyczą trudnych aspektów pisania i przekazują prawdę bez ubierania jej w piękne, lecz puste słowa.

Codziennie każdy przechodzi obok tysięcy pomysłów na historię. Dobrzy pisarze to Ci, którzy dostrzegą pięć lub sześć z nich. Większość ludzi nie zobaczy żadnej.

Orson Scott

Sekret bycia pisarzem polega na tym, że musisz pisać. Nie wystarczy myśleć o pisaniu, studiować literaturę lub planować przyszłe życie jako autor. Naprawdę musisz zamknąć się w samotności i zabrać do pracy.

Augusten Burroughs

Piszesz, aby przekazać sercom i umysłom innych, co płonie w Tobie, a my edytujemy, aby pozwolić ogniu ukazać się przez dym.

Arthur Plotnik

Istnieją trzy zasady pisania powieści. Niestety, nikt ich nie zna.

W. Somerset Maugham

Na zakończenie – najważniejsze cytaty o pisaniu

Nie byłabym sobą, gdyby nie wyróżniła wśród tych cytatów o pisaniu takich, które uderzają mnie wyjątkowo mocno.

Nie ma znaczenia, ile masz pomysłów, jeśli nie możesz dokończyć pisania swojej książki.

Joe Bunting

Pamiętaj jednak o tym, że…

… możesz zrobić wszystko, pisząc.

C.S. Lewis

Który z tych cytatów o pisaniu spodobał Ci się najbardziej? A może chcesz dołożyć do tej listy własnego ulubieńca? Koniecznie podziel się komentarzem poniżej 🙂

A jeśli poszukujesz więcej podobnych cytatów polecam Ci artykuł „18 pomocnych cytatów o pisaniu książek” i „10 cytatów o pisarzach, które odmienią sposób, w jaki na siebie patrzysz”.


Mogą spodobać Ci się także:

Autor: Zapisana w życiu

Pisarz z pasji. Copywriter z zawodu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.