Jak medytowanie zmieniło moje życie, czyli zalety medytacji

Wyciszenie, mniej stresu, lepsza koncentracja… To najbardziej oczywiste zalety medytacji. Czy medytacja może zmienić jednak życie? Jak zmieniła moje? Poznaj największe zalety medytacji, a zaczniesz praktykować już dzisiaj.

W większości artykułów o zaletach medytacji, znajdziesz ich imponującą listę. Część z nich, potwierdzono badaniami, a inne, są niczym innym jak, stale powtarzanymi mitami. Nie ma w tym nic dziwnego. O praktyce medytacji zazwyczaj piszą ludzie, którzy nie mają z nią nic wspólnego.

Zaskakujące może być jednak – dlaczego nie zdecydowali się oni spróbować medytacji. Przyznasz, że większość artykułów na ten temat jest naprawdę zachęcająca. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, dlaczego pomimo licznych zalet medytacji, tak niewielu ludzi przechodzi do jej praktyki.

Na samym początku, chcę jednak podzielić się z Tobą listą 20 zalet medytacji, które są potwierdzone badaniami (bez mitów!) i moimi własnymi doświadczeniami początkującego.

Potwierdzone naukowo zalety medytacji

EMOCJE

 1. Rozwija umiejętność zarządzania i kontrolowania własnymi emocjami,
 2. Zwiększa ilość pozytywnych emocji, jaką doświadczasz,
 3. Zmniejsza ilość odczuwanego stresu,
 4. Redukuje uczucie niepokoju,
 5. Przeciwdziała stanom depresyjnym i jest pomocna w walce z nimi,
 6. Uczy samoobserwacji siebie,

CIAŁO

 1. Zwiększa ogólny poziom odporności,
 2. Redukuje poziom bólu, jaki odczuwamy,
 3. Zmniejsza stany zapalne (na poziomie komórkowym),
 4. Fizycznie zwiększa ilość szarej masy w mózgu,
 5. Zwiększa ilość połączeń w obszarach mózgu związanych z regulacją emocji, pozytywnymi emocjami i samokontrolą,
 6. Zwiększa grubość kory mózgowej w obszarach związanych z koncentracją,

DOBROBYT

 1. Rozwija umiejętności inteligencji emocjonalnej,
 2. Zwiększa empatię,
 3. Sprawia, że czujemy się mniej samotni,

UMIEJĘTNOŚCI

 1. Zwiększa skupienie i uwagę,
 2. Rozwija zdolność multitaskingu, czyli pracy wielozadaniowej,
 3. Wpływa na umiejętność podejmowania decyzji,
 4. Poprawia pamięć,
 5. Rozwija kreatywność i nieszablonowe myślenie.
rozwój kreatywności jedna z zalet medytacji

Dlaczego ludzie nie medytują?

Pozwól, że Cię wprowadzę. To naprawdę ważne, jeśli chcesz przekonać się, jak bardzo medytacja może zmienić życie.

Wyobraź sobie 20-letnią dziewczynę, która jest studentką z doskonałymi ocenami, wysoką ambicją i dużym poziomem wewnętrznego niepokoju. Jest apodyktyczna, gdy do czegoś dąży. Zawsze skupiona wyłącznie na faktach i dowodach (chociaż studiuje humanistyczny kierunek). Ilość nauki, presja czasu i chęć osiągnięcia sukcesu, stopniowo powodują, że jej zapał i radość życia, gasną.

Nie chcę, żeby obraz ten zabrzmiał nadmiernie depresyjnie. Bez względu na to, czy się uczysz, studiujesz czy pracujesz, zapewne znasz niektóre z tych rzeczy, równie dobrze jak ja. Stres sprawia, że masz problemy ze snem i koncentracją? Może rozładowujesz go, wybuchając gniewem. Może sprawia, że jedyne, na co, masz ochotę, to zakopać się w łóżku i nie wychodzić przez kolejne 10 lat. Znajome? Chociaż trochę?

A gdyby w Twojej głowie po prostu zapanował spokój i opanowanie? Gdyby stres nie stanowił problemu? Gdybyś nauczyć się w pełni cieszyć życiem, bez względu na to, co się dzieje? Wiem, że to brzmi nieprawdopodobnie. Wiem też, że jest możliwe, ALE wymaga tego:

– żebyś zacząć,

– regularnej praktyki (wystarczy kilka minut dziennie),

– czasu.

Ostatnia z tych rzeczy (czasami również „regularność”) to powód, dla którego tak niewiele osób medytuje, a jeszcze mniej ludzi poznaje w praktyce prawdziwe zalety medytacji.

Tak, żeby doświadczać tych wszystkich fanatycznych zalet medytacji, konieczna jest cierpliwość. Jeśli w tym momencie, chcesz zrezygnować, nalegam, żebyś przeczytał jeszcze kilka kolejnych zdań. Naprawdę warto.

Pierwsze z zalet medytacji pojawiają się bardzo, bardzo szybko. Nawet po kilku dniach. Dlaczego jednak piszę o cierpliwości i czasie? To, dostrzeżenie zalet medytacji w swoim życiu, wymaga trochę więcej czasu.

Jak rozpoznać skutki medytacji w swoim życiu?

Aby Ci przybliżyć, jak wygląda to w praktyce – posłużę się historią o 20-letniej studentce.

To oczywiste, że dziewczyna zaczęła medytować. Może domyśliłeś się, że robiła to regularnie i bardzo się do tego przykładała (perfekcjonizm to jedna z największych blokad, jakie możesz napotkać zaczynając medytować, o tym napiszę jednak więcej w innym artykule). Mijały tygodnie, a ona, coraz bardziej sfrustrowana, zaczęła dopytywać – gdzie są efekty medytacji, gdzie efekty tej cholernej praktyki!?

Odpowiedź przyszła bardzo szybko. Przyjaciele zauważyli, że to pierwszy wybuch złości, jaki miała od kilku tygodni. Podobno była bardziej spokojna, uważała na własne słowa. Podobno!

Jej frustracja rosła, jednak kontynuowała praktykę. Wybuch złości się nie powtórzył. Na studiach szło jej naprawdę dobrze. Inni studenci coraz chętniej dołączali do jej grupy, zaczęło się zdawać, że częściej poznaje osoby, z którymi nawiązuje prawdziwych kontakt od pierwszych minut. Ale to musiał być przypadek, prawda? To musiał być przypadek…

Zalety medytacji nie są oczywiste. To najważniejsze, co chciałam Ci przekazać w tym artykule. Bez wątpienia jednak medytacja wywołuje w naszym życiu ogromne zmiany. Są one stopniowe – początkowo niemal niezauważalne – jednak dzięki cierpliwości i regularnej praktyce, stają się zdumiewające.

Nigdy nie uwierzyłabym nikomu na słowo, jak bardzo medytacja może zmienić moje życie. Dlatego, nie wymagam tego od Ciebie. O zaletach medytacji można napisać wiele esejów, artykułów i książek, uważam, jednak, że to własne doświadczenia pokażą Ci, czy warto medytować czy to coś zupełnie nie dla Ciebie. Ale – uwaga, uwaga! Warto, żebyś wiedział, czego możesz się spodziewać. O tym właśnie, z mojej osobistej perspektywy, przeczytasz poniżej.

O zaletach medytacji z własnego doświadczenia

Złość i wybuchy irytacji – to pierwsza rzecz, jaka zniknęła z mojego życia. Czy tak zwany nerwus, z dnia na dzień, może stać się spokojny jak buddyjski mnich? Bardzo mało prawdopodobne. Jednak wybuchy irytacji wobec innych ludzi, które były obecne w moim życiu od zawsze, zaczęły znikać po pierwszych tygodniach medytacji.

Gdy zaczęłam medytować, byłam już wegetarianką. Uważam jednak, że nie miałam podobnego poziomu współczucia wobec innych ludzi. Tak, to coś, co bardzo trudno przed sobą (a tym bardziej przed innymi) przyznać. Ta zmiana w moim myśleniu była dla mnie niezauważalna przed bardzo długi czas. A jednak, przestałam oglądać wiadomości mówiące o konfliktach wojennych, zauważając, że nie wywołują we mnie tego, co powinny – współczucia. Zaczęłam łapać się na tym, że w większym stopniu zastanawiam się nad motywami danej osoby, zamiast odruchowej reakcji „złość/irytacja” pod wpływem czyjegoś zachowania.

Naprawdę głęboko wierzę w maksymę, mówiącą o tym, że „nigdy nie wiemy, z czym w danej chwili zmaga się drugi człowiek”.

Stałam się spokojniejsza. Tak, nerwus stał się spokojniejszy. Przyjaciele i bliscy zaczęli zwracać uwagę na to, że zachowuję spokój nawet w stresowych sytuacjach, a od nowopoznanych osób wielokrotnie słyszałam, że sprawiam wrażenie kogoś, kto zawsze ma dobrze przemyślane to, o czym w danej chwili mówi.

Mój największy, bardzo osobisty, sukces, to uwolnienie się od zachowań obsesyjno-kompulsywnych, które wywoływał stres. Znasz je zapewne, jako „przestawianie przedmiotów, żeby stały w określonej kolejności” czy „powtarzanie danych czynności”.

Być może masz poczucie, że się chwalę tymi osiągnięciami. W pewnym stopniu tak właśnie jest. Jestem naprawdę dumna z samej siebie i wewnętrznie szczęśliwa, że zmieniam się właśnie w takim kierunku. Moim celem jest jednak, przede wszystkim, pokazanie Ci prawdziwych zalet medytacji i zachęcenie Cię do spróbowania (z odpowiednią dawką cierpliwości, co do efektów).

20 zalet medytacji

Największe zalety medytacji

Czy którakolwiek z powyższych zmian to z pewnością wynik praktykowania medytacji? Nie mogę tego wiedzieć. Nie uważam jednak, aby był to przypadek. Nie uważam też, żeby było to możliwe bez medytacji (nawet, jeśli nie był to jej bezpośredni skutek).

Dwie zalety medytacji, o jakich jeszcze nie wspomniałam, a chciałabym, abyś miał je na uwadze, to – samoświadomość i umiejętność dbania o siebie.

Dlaczego uważam je za najważniejsze? Ponieważ, mam poczucie, że to właśnie one zmieniły moje życie w największym stopniu. Świadomość siebie pozwala nam obserwować własne odczucia i emocje, dostrzegać przekonania, które często nas blokują i powstrzymują przed rozwojem. Samoświadomość to jedna z zalet medytacji, która w moim życiu jest nieoceniona.

Z dużym prawdopodobieństwem, wielu nie zgodzi się ze mną, że jedną z zalet medytacji, jest rozwijanie umiejętności dbania o siebie. Nie mówi o tym bezpośrednio żadne badania, z jakim się spotkałam. Medytacja to jednak coś, czego nie da robić się (długofalowo) dla żadnych benefitów. Praktyka medytacji to coś, co, bardzo szybko, uczymy się robić wyłącznie dla siebie.

Dla wielu osób, jakie znam, medytacja jest jedną z najczystszych form dbania o siebie. Z całą pewnością jest nawykiem, który uczy nas regularnego robienia czegoś, wyłącznie dla samych siebie. Dla mnie – medytacja jest objawem miłości do samej siebie.

Mam nadzieję, że takie spojrzenie na zalety medytacji, naprawdę zachęci Cię do jej spróbowania. Daj sobie szansę – to nic nie kosztuje.

Dlaczego właśnie medytacja powinna być Twoim kolejnym wyborem?

Oto zalety medytacji, jako nowego nawyku 😉

– Możesz zacząć od tylko dwóch minut dziennie,

– Na co dzień, wystarczy, żebyś praktykował tylko dziesięć do dwudziestu minut dziennie,

– To naprawdę przyjemne,

– I wniesie do Twojego życia, naprawdę wiele, tych natychmiastowych jak i długofalowych, zalet.

Trzymam kciuki za Twoją cierpliwość wobec pierwszy efektów 🙂

Przykładowe badania mówiące o zaletach medytacji:

“Effect of compassion meditation on neuroendocrine, innate immune and behavioral responses to psychosocial stress”, 2009

„Short-term meditation training improves attention and self-regulation”, 2017

“Brain Mechanisms Supporting Modulation of Pain by Mindfulness Meditation”, 2011

“The Effects of Mindfulness Meditation on Cognitive Processes and Affect in Patients with Past Depression”, 2004

“The underlying anatomical correlates of long-term meditation: Larger hippocampal and frontal volumes of gray matter”, 2009

“Mental Training Affects Distribution of Limited Brain Resources”, 2007

“Coherence Between Emotional Experience and Physiology: Does Body Awareness Training Have an Impact?”, 2010

“Alterations in Brain and Immune Function Produced by Mindfulness Meditation”, 2003

“Three-year follow-up and clinical implications of a mindfulness meditation-based stress reduction intervention in the treatment of anxiety disorders”, 1995

“Mindfulness-Based Stress Reduction for Health Care Professionals: Results From a Randomized Trial”, 2005

“Initial results from a study of the effects of meditation on multitasking performance”, 2011

“Open hearts build lives: Positive emotions, induced through loving-kindness meditation, build consequential personal resources”, 2008

“Mindfulness meditation improves cognition: Evidence of brief mental training”, 2010

“Compassion Training Alters Altruism and Neural Responses to Suffering”, 2013

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.